TARTU MOOTORRATTAMESSIL MOTOEXOTICA ESITLETAKSE MOTOTEHNIKAT UUTEST UUNIKUMIDENI

23.-25. märtsil toimub Tartu Näituste messikeskuses Eesti suurim motomess Motoexotica, kus uue tehnika esitlemise kõrval pannakse rõhku motospordile ja -ajaloole ning ümberehitatud kaherattaliste tutvustamisele. Messi viimasel päeval loositakse välja uhiuus Harley-Davidson.

Tartu mootorrattanäitust peetakse eeloleval nädalavahetusel juba 15. korda ning Motoexotica on vanim omatoaline Eestis. Ekspositsioonidega on kaetud kõik kolm Tartu messikeskuse paviljoni ehk mototehnika võtab enda alla 4200 ruutmeetrit põrandapinda ning tsikleid jagub lae allagi, sest omajagu kaherattalisi tõmmatakse dekoratsioonidena rippuma. Tooteid ja teenuseid tuleb messile tutvustama üle 50 ettevõtte ja organisatsiooni.

Motoexotica projektijuhi Anders Urbeli sõnul on uute mootorrataste ja ATV’de kaubamärke sel korral esindatud tosinkond. “Traditsiooniks on saanud, et messil tuuakse Eesti publiku ette esimest korda mitmed uudismudelid, ka sel korral saab Motoexotical näha ja katsuda motomaailma uudiseid,” rääkis korraldaja. Kaubamärkidest saab Urbeli sõnul esile tuua Apollo, Arctic Cati, Benelli,  CF Moto, Doohani, Harley-Davidsoni, Husqvarna, Intermoto, Keeway, Linhai, Stelsi, Suzuki, TGB ja Yamaha.

Uusi sõidukeid on messil aga veelgi, näiteks hea valik uusi matkaautosid. Samuti on kohal mototarvikute ja lisavarustuse pakkujad. Urbel nentis, et enne algavat motohooaega kasutavad paljud hobisõitjad võimalust Motoexotical varustust uuendada ja täiendada, sest messile iseloomulikult pakutakse toodetele soodsamaid hindu.

Motoexotica üks kandvatest teemadest on alati olnud motoajaloo tutvustamine. Tänavu toob Eesti Vanamootorrattaklubi Unic-Moto messile näituse “Eesti motokross läbi aegade” raames vanatehnikahuviliste erakogudest pärit krossimootorrattad, millest enamikku näeb avalikkus esimest korda just Motoexotical. Näitusel eksponeeritakse teiste seas rariteetseid CZ, Minski, Jawa ja Kovrovetsi mootorrattaid.

Kaks korda suuremaks on kasvanud ka Motoexotica projektirataste näitus, kus pannakse ritta ligemale 20 omanäolist kaherattalist. “Projektitsikleid on messil seinast-seina ehk väikeste modifikatsioonidega ja suures mahus ümberehitatud sõidukeid,” kirjeldas messi projektijuht ning lisas, et ka sel korral loevad messi ilusaima projektiratta valimisel publiku hääled. Korraldaja sõnul leiab mootorratturite suure huvi tõttu messilt ka kasutatud mootorrataste müügiala, kus saab algavaks hooajaks soovi korral osta pruugitud tsikli.

“Motoexoticat võib kirjeldada ka kui elustiilimessi, sest kogu selle tehnika kõrval, mis kolmeks päevaks Tartu messikeskusesse kokku tuuakse, on väga suur tähtsus tsiklisõidu kui elustiili näitamisel. Läikivad masinad ja kõrvulukustav mootorimüra tekitavad fiilingut ja nii mõnelgi külastajal tekib kindlasti huvi valdkonna vastu või isegi tungiv vajadus mootorratta järele,” kirjeldas Urbel messi õhustikku ning pööras tähelepanu motoklubidele ja organisatsioonidele, kes rikastavad messi väljapanekuid ning keda on tänavu messil märkimisväärselt palju.

Messi viimasel päeval kell 15 selgitatakse välja, kellest saab uhiuue Harley-Davidsoni omanik. Uute mootorrataste väljaloosimise traditsioon Eesti motomessidel sai alguse 2014. aastal just Motoexotical ning alates sellest on Tartu tsiklinäitustel uue omaniku leidnud tervelt kolm mootorratast, kuhu lisandub neljas juba sel nädalal.

Toimetas Ranto Lupp

Mootorratturid.ee asutaja ja toimetaja.