Soomeri nimel uus auto24ringi rajarekord, superbike’i sõidu võitis Valtonen

Fotol: Superbike start

RGB motoringraja Eesti meistrivõistluste avaetapp Pärnus pakkus täna rohkelt draamat. Hannes Soomer sõitis Superbike’ide klassis välja uue rajarekordi 1.13,953 minutit, kuid pidi võistluse neli ringi enne lõppu rehvi liigse kulumise tõttu katkestama ning sõiduvõit läks soomlasele Ville Valtonenile.

Fotol: Superbike start

Ajast 1.13 auto24ringil oli Soomer (Honda CBR1000RR) juba ammu unistanud ning täna see lõunamaiselt soojal rajal ja sobiva seadistusega võistlussõidu 4. ringil ka õnnestus. Kuid vaid paari ringi möödudes märkas Soomer, et tagarehvist viskab tükke välja ja ratas ujub all. Ta püüdis veojõukontrolli juurde keerata, kuid ka sellest polnud abi. Neli ringi enne lõppu tuli Hannes sõidust maha. Sõidu võitis Valtonen (Yamaha R1MA). „Teadsin, et tuleb pikk sõit (18 ringi) ja valmistusin selleks. Keerasin veojõukontrolli võimalikult tugevaks, et rehvi säästa,“ ütles Valtonen peale sõitu. Teise koha sai leedulane Sarunas Pladas (BMW S1000RR), kolmas oli venelane Mihhail Šumlin (BMW S1000RR).

Fotol: Superbike start

Miks Soomeri Dunlop nii radikaalselt tükke välja viskas, jäi kõigile võistlustel viibijatele mõistatuseks. Samamoodi käitusid veel paari sõitja, näiteks ka Aivar Osa rehv (Yamaha R1A).

Maailmatasemel elamuse pakkusid külgvankrisõitjad. Stardist said kõige paremini minema Eero Pärm ja tema uus korvipoiss Lauri Lipstok. Pärm oli enda masina mootoririkke tõttu pidanud ka laenama Tiit Aruvee/Ats Kuuseoja mootorratast. Viiendal ringil läks viiekordne maailmameister  Pekka Päivärintä, kel teist aastat korvis Jussi Veräväinen, oma teed. 

Fotol: Külgvankirte esikolmik.

„Väga kiire ja mõnus rada. Jookseb küll teistpidi, kui enamik radu, kuid meile meeldib,“ kommenteeris Päivärintä. Ta on Pärnus käinud võistlemas enam kui kümne aasta eest ja ütleb, et ringrajakompleks on tundmatuseni muutunud. 

Veräväineniga sõidab Päivärintä teist hooaega ja kiidab noormeest väga: „Parim korvimees hetkel Soomes.“ Professionaalset korvipoissi, keda usaldada ja kellega gaas põhja vajutada, on tema sõnul raske leida. Veräväinen seda on: tal on kogemusi lisaks ringrajale ka motokrossis ja jäärajas. 

Pärnusse tuldi põhiliselt treenima enne järgmist MM-etappi Pannoniaringil, Soome korvipaare oli seekord võistlemas koguni viis. Kolmanda koha võtsid samuti soomlased, isa ja poeg Tero ja Joni Manninen.

Laupäevases Supersport 300 ja Retro klasside ühises sõidus irriteeris legendaarne Peeter Koval ajaloolisel 125-kuubikulisel kahetaktisel Rotaxil noori, püsides pikalt sabas kahel sõitjal ja möödudes lõpuks neist ühest, Selyn Kazakovist (KTM). Soomlane Niko Lehtiranta (KTM), kes sõitu kindlalt juhtis, oli sunnitud mootoririkke tõttu katkestama, mis mängis Hugo-Brent Freimannile (Honda) kätte kaardid koguni kahe klassi võiduks – vaid mõnekümne minuti eest sai Freimann esimese koha ka klassis Mini GP-100. Noormees oli mõlema üle väga uhke ega osanudki öelda, kummas sõidus võit raskemini kätte tuli.

Fotol: Mini GP-100 klassi poodium

Taavi Nahkol (BMW S1000RR) oli ropult õnne B1200 sõidus. Ta püsis pikalt neljandal kohal, kui tema eessõitja stardisirge järgses kurvis rajalt välja sõitis. Ilmselt oleks Nahko ka järgmisele konkurendile järele jõudnud, sest sõitis tol hetkel kaks sekundit kiiremat ringiaega. Sõit aga katkestati punase lipuga ning Nahko napsas kolmanda koha kahe leedulase Ignas Udra ja Mantas Butkuse (mõlemad BMW) järel.

Klassis Street võitis Mairon Meius.

RGB motoringraja EMV järgmine etapp on 29.-30. juunil auto24ringil toimuv Estonian Grand Prix 2019.

Toimetas Ranto Lupp

Mootorratturid.ee asutaja ja toimetaja.