Mikk Martin Lõhmus ja Gregor Kuusk sõitsid end Valga EM-etapil poodiumile

Fotol vasakult Gregor Kuusk ja Mikk Martin Lõhmus. Foto: Rauno Kais

Lõppeval nädalavahetusel sõideti legendaarsel Jaanikese krossirajal noorte EMX65 ja EMX85 klasside Euroopa meistrivõistluste kirderegiooni viimane etapp, kus selgusid mõlemas klassis need 10, kes pääsevad EM-finaali.

EMX85 klassi avasõidus haaras lätlane Karlis Alberts Reišulis (KTM) juba sõidu alguses liidrikoha enda kätte ja pidevalt vaikselt vahet suurendades võttis lõpuks kindla võidu. Eile kvalifikatsioonis tubli tulemuse teinud Mikk Martin Lõhmus (KTM) sai täna parema stardi ning kerkis peagi kolmandale kohale ja proovis teisel kohal sõitvat venelast Zakhar Osmolovskit (Husqvarna) alistada, kuid see ei õnnestunud ja eestlasele sõidust korralik kolmas koht. Romeo Pikand möödus viimasel ringil Mark Petersonist (mõlemad KTM) ning sai sõbra ees 11. koha. Hugo Nork ületas lõpujoone 20. ja Richard Paat (mõlemad KTM) 21. kohal.

Teises sõidus sai Lõhmus hea stardi ja tõusis avaringil liidriks, kuid Reišulis võttis peagi oma ning kihutas konkurentidelt eest ja sai kindla võidu. Lõhmus tegi samuti head tempot ja kuna keegi tema teist kohta ei ohustanud, siis tuli sellest võidukihutamisest eestlasele teine koht. Kolmas oli avasõidus kuuenda koha saanud Aleh Makhnou (KTM) Valgevenest. Pikand oli taas 11., Peterson 14. ja Paat 17.

Kahe sõidu kokkuvõttes saavutas seega etapivõidu Reišulis (50 punkti), Lõhmusele kuulus 42 punktiga teine koht ja kolmandaks tuli Makhnou (35 p). Pikand (20 p) sai 11., Peterson (16 p) 15., Paat (4 p) 19. ja Nork (1 p) 22. koha.

Hooaja kokkuvõttes saavutas Kirderegiooni esikoha Valgas neljanda koha saanud lätlane Roberts Lusis (147 p), Reišulis (144 p) oli teine ja Makhnou (122 p) kolmas. Eestlastest pääses 10 sekka ja finaali tänu viimase etapi heale tulemusele esimeselt etapilt puudunud Lõhmus (99 p). Paat (69 p) oli 12., kahelt viimaselt etapilt vigastuse tõttu eemal olnud Joosep Pärn (61 p) 13., Pikand (58 p) 14., Peterson (51 p) 17. ja Nork (1 p) 37.

EMX65 klassis ei saanud eilse kvalifikatsiooni võitja Gregor Kuusk (Husqvarna) täna nii head starti, kui eile, aga ta oli siiski kohe esiviisikus ning sõidu edenedes kerkis lõpuks lätlase Tomass Šaicansi (KTM) järel teisele kohale. Kolmandana ületas lõpujoone võitja kaasmaalane Ricards Alens Galcins (Husqvarna).

Ülejäänud eestlastest olid Kaspar Uibu (Yamaha) 13., Robin Raudsepp (KTM) 15., Jan-Marten Paju (Husqvarna) 15., Timo Tjorven Teesalu 17., Tõnu Kaspar Teesalu 20., Karl Teesalu  21., Tristen Mardo 22., Hugo Sirel (kõik KTM) 25., Sten-Kevin Toomela (Husqvarna) 26., Enriko Peilman 27. ja Bert Matteo Laas (mõlemad KTM) 32.

Teises sõidus haaras liidrikoha Rybakov, keda jälitas Šaicans, kuid venelane säilitas külma närvi ja võttis sõiduvõidu. Kolmas oli seekord avasõidus kukkunud ja 7nda koha saanud leedulane Marius Adomaitis (KTM). Kuusk heitles Galcinsiga ja suutis konkurendi selja taga hoidi ning võttis neljanda koha. Uibu oli seekord 11., Peilman 16., Karl Teesalu 17., Timo Tjorven Teesalu 18., Paju 21., Raudsepp 22., Sirel 24., Mardo 25., Tõnu Kaspar Teesalu 26., Toomela 27. ja Laas 32.

Kahe sõidu kokkuvõttes saavutas etapivõidu Šaicans (47 p) Rybakovi (43 p) ja Kuuse (40 p) ees. Uibu (18 p) oli 11., Timo Tjorven Teesalu (7 p) 17., Raudsepp (6 p) 18., Peilman (5 p) 19.,  Paju (5 p) 20., Karl Teesalu (4 p) 21. ja Tõnu Kaspar Teesalu (1 p) 24.

Regiooni esikoha saavutas Rybakov (170 p) Adomaitise (156 p) ja Valgast puudunud, kuid eelnevalt finaalikoha kindlustanud lätlase Janis Martins Reišulise (133 p) ees. Kuusk tõusis koha võrra ja oli 115 punktiga 8s ning ta on ainus eestlane, kes finaali pääses. Uibu (44 p) oli kokkuvõttes 15., Paju (14 p) 23., Timo Tjorven Teesalu (9 p) 26., Karl Teesalu (7 p) 28., Raudsepp (6 p) 29., Peilman (5 p) 30. ja Tõnu Kaspar Teesalu (1 p) 32.

Lisaks EM-sõitudele võistlesid kohalikele karikatele ka klassid 85cc ja Hobby Open. Väiksemas  arvestuses sõitsid end esikolmikusse Kennert Nurja (Husqvarna), Jasper Kõiv ja lätlane Daniils Kuzmins (mõlemad KTM). Hobby Open arvestuses oli TOP3 Kairo Katkosilt (KTM), Kaarel Tilk (Honda) ja Aleksandr Fjodorov (KTM) Venemaalt.

EM-finaal toimub koos MM-etapiga 27.-28. juulil Tšehhis Loketis ning Eestist lähevad sinna tänavu Lõhmus ja Kuusk.