NIPID & TRIKID | Viis vajalikku varustuselementi mootorrattaga sõitmiseks

Mootorrattaga sõitmine on tahes-tahtmata ohtlik, täpsemalt 33 korda ohtlikum kui autoga. Mootorratturite seas on ütlus, et on kahte sorti sõitjaid: need, kes on juba avarii teinud, ning need, kes veel pole. Ära aga lase end heidutada – õige varustusega saad väga ohutult ja nauditavalt sõita!

viis vajalikku asja mootorrattaga sõitmiseks_mootorratturid

Kiiver

Kiivri kandmisel on mitmeid eeliseid. Avariisse sattudes võib juhtuda, et keha ja pea libisevad mööda maapinda või asfalti mitukümmend meetrit. Kiivrit kandes jäävad su pea ja nägu aga terveks.

Saadaval on mitmeid erinevaid kiivreid, kuid soovitatav on kasutada kogu pead katvat kiivrit, kuna tänu visiirile ei lenda sajad putukad sulle suhu või silmadesse.

Kiiver pakub salapära. Ta varjab su ilusat nägu ning on seetõttu nii naistele kui meestele väga mõistatusliku ilmega.

Mitmed kiivrid pakuvad bluetoothi ja sisseehitatud kõlarite võimalust. Samuti saab neid ka olemasolevale kiivrile kergesti hankida. Bluetoothiga saab võtta vastu kõnesid, kuulata muusikat ja isegi saada sõidujuhiseid.

Ta kaitseb su pead ja selle sees olevat aju. Erinevad põrutused võivad aga tekitada ajukahjustust, millel on suur mõju inimesele ka hilisemas elus. Kiivri kandmine on seadusega kohustuslik.

nahkindad_mootorratturid_varustus

Nahkkindad

Samuti on väga olulised nahkkindad. Avariisse sattudes ja läbi õhu maa poole lennates proovid suure tõenäosusega sirutada enda kaitsmiseks oma käed ette. Kui sul aga pole midagi käsi katmas, võid tõsiselt kahjustada nahka, murda sõrmi või isegi luid.

Kindad ei kaitse sind kindlasti kõige eest, kuid vähendavad oluliselt käevigastuste arvu ja tõsidust.

Niisamuti näevad nahkkindad väga lahedad välja. Enamusel neist on ka nukkide kaitsmed. Kui hankida ilmastikukindlad kindad, kaitsevad nad su käsi ka tuule ja niiskuse eest. Lisaks on olemas ka kindad, mis hoiavad käsi suvekuudel jahedatena.

jakk:mootorratturid_varustus

Jakk

Jakk on üks populaarsemaid kaitserõivaid, peamiselt kuna ta hoiab jahedaga sooja ning näeb igati vinge välja! Liiga suurt tähelepanu pole vaja esimese täiusliku jaki soetamiseks, kuna suure tõenäosusega hangid sa mingi hetk neid juurde.

Enamus jakke kaitseb ilmastiku vastu. Palju ringi sõites avastad ilmselt peagi, et valdavalt on pigem külmem kui liiga kuum, mistõttu on jakist palju abi. Tuleb ette kordi, mil sul on ikka väga palav, kuid jakki tuleb sellegipoolest kanda.

Suve tipphetkel võib temperatuur ulatuda kuni 30 kraadini ning võib tekkida tahtmine jakk koju jätta. Tasub aga endalt küsida, kas lepid pigem higistamise või verise rinnaga.

Ehkki jaki kandmisega su kehatemperatuur tõuseb ning hakkad palju higistama, oled sa kergemasse avariisse sattudes endale tänulik, kui seda kannad. Mööda asfalti, kruusa või maapinda libisemine on sisuliselt sama, mis liivapaberiga nühkimine. Seega hoia end ning kanna jakki, millega näed ühtlasi ka hea välja!

mootorratturi püksid varustus mootorratturid

Püksid

Pole just kõige parem mõte sõita ringi lühikeste pükstega, kuna pikad püksid võivad nii mitmel korral päästa su põlvi. Pikki pükse aga tihtipeale ei eelistata, kuna kaua aega olid valikus vaid nahast ja ballistilisest nailonist tehtud püksid.

Paljud arvavad, et ainuüksi teksadest piisab, kuid see pole tõsi, kuna mööda asfalti libisedes rebenevad teksad juba mõne meetri jooksul ega paku ise mingisugust kaitset. Teksad on valmistatud puuvillast, mis on väga nõrk materjal. Pelgalt juba muru peal purunevad teksad.

Õnneks on mitmed tootjad alustanud Kevlar paneelidega teksade valmistamist. Mõned isegi koovad Kevlari otse puuvilla sisse ning lisavad täiendavat kaitset elutähtsatele piirkondadele. Kevlari teksad ei kaitse sama hästi kui nahast püksid, ent on märgatavalt etemad kui tavalised teksad.

On olemas ka erinevaid nahast ja tekstiilist spetsiaalseid mootorratturite pükse. Nendes näed välja kui mootorrattur, mitte asjaarmastaja.

mootorratturi saapad mootorratta varustus

Saapad

Mootorratta saapad näevad vinged välja, kuid samuti tagavad hea pidavuse ning kaitsevad väiksemaid luid jalas. On lugusid sellest, kuidas sõitjad on kandnud jalas tenniseid ning õnnetuse korral on nende jalalabad küljest murdunud.

Peamine reegel saabaste puhul on see, et nad oleksid vastupidavad ning kaitsmetega, mis lähevad üle hüppeliigeste. See aga tähendab, et vanad töösaapad või Reebokid ei paku piisavalt kaitset.

Kui soovid midagi tavaliste jalanõude laadset, siis mitmed tootjad nagu TCX ja ICON valmistavad spetsiaalseid mootorratastega sõitmiseks mõeldud jalanõusid. Samas peab arvestama, et parimat kaitset pakuvad siiski saapad.

Kui kõik need olulised elemendid on käes, võid julgelt oma kiivri, jaki, pükste ja saabastega sõitma minna. Sa pole mitte ainult turvalisemalt kaitstud, vaid näed ka asjatundja moodi välja!

Toimetas Ranto Lupp

Mootorratturid.ee asutaja ja toimetaja.