NIPID & TRIKID: Kas hankida uus või kasutatud mootorratas?

Uus mootorratas

Selles on midagi erakordset, kui lähed mootorratta esindusse ja näed täiesti tutikat tsiklit, mis lihtsalt anub sõitmist. Kõik tuled säravad eredalt, värv läigib ning käivitades nurrub ta armsalt. Teadmine, et mitte keegi pole sellega varem sõitnud või seda halvasti kohelnud teeb kogu kogemuse oluliselt paremaks.

Kui kavatsed osta täiesti uut mootorratast, peaksid selle kohta eelnevalt põhjalikult uurima. Samuti on tähtis teada, mida teised inimesed arvavad nii mootorrattast kui ka esindusest endast, sest nõnda tead vältida nt kindlaid esindusi, kus on nt kehvem klienditeenindus.

MOTOR SHOW (66)

Kui sul on mitmeid sõpru-tuttavaid, kes on mootorrattaid erinevatest kohtadest hankinud, siis on sul vedanud, samuti tuleb kasuks ka Google’is ja interneti foorumites ringi tuhlamine. Kui õige esindus on leitud, pead  hakkama sobivat tsiklit otsima. Pea meeles, et mida tuntum ratas, seda vähem on müügimees nõus sulle sobivamat hinda pakkuma. Raha säästad kindlasti siis, kui valid mõni aasta vanema ja vähemtuntuma pilli, mitte kõige viimase väljalaske.

Ka saab raha kokku hoida, kui tead täpselt, kui palju esindus mootorratta eest maksis. Niimoodi oskad arvestada oma mänguruumiga hea hinna saamiseks. Tihtipeale mängib veel sinu kasuks üks huvitav anomaalia. Uus ratas esindusest ostes on odavam, kui mõni aasta kasutatud ratas internetiportaalides.

NIPID & TRIKID Kas hankida uus või kasutatud mootorratas

Kasutatud mootorratas

Levinud arvamus on, et need tuhanded eurod, mis kaasnevad tutika mootorratta ostmisega, pole seda kõike väärt, ehkki tõesti – kuigi sa saad teadmise, et keegi teine pole sellega varem koerustükke teinud. Esimene koht, kust otsida, on kindlasti internet.

Eeldusel, et oled juba enda jaoks õige tsikli välja valinud, peaks järgmine samm olema lihtne. Saidid nagu mototehnika.eebikepoint.ee või rahvamoto.ee. Võid saada väga häid hinnapakkumisi müüjatelt, kes soovivad oma rattast võimalikult kiiresti lahti saada. Niimoodi võid võita nii sadu kui mitte tuhandeid eurosid.

Hea diili saamise juures on oluline kannatlikkus ning pigem talvel kui suvel ostu tegemine. Järgnevalt on välja toodud mitmed nipid, mis aitavad kasutatud mootorratta ostmisel.

Mida vältida

  • Võib ette tulla, et kasutatud mootorratta parandamiseks kulub rohkem raha, kui ratas ise hetkeseisuga väärt on. Selliste ostudega tasub ettevaatlik olla, kuna kunagi ei tea, kas see investeering tasub end ära või on pill määratud mahakandmisele.
  • Tsikliga trikitamine on kindel no go, kuna see lõhub mootorit, käigukasti ja vedrustust. Kui mootorrattaga on trikisõitu tehtud, hoia pigem eemale, kui just ise ei plaani sama teha.
  • Ära osta mootorratast, millel on paindunud või välja väändunud raam. See on su tervisele ohtlik.

Mida soovida

  • Tasub tahta mootorratast, millel puudub avariide ajalugu. Mõned müüjad võivad seda tahtlikult varjata, seega tasub seisukorra suhtes silmad lahti hoida.
  • 50 000 km autol pole teab mis asi, kuid mootorratta jaoks on seda palju. Soovitatav on osta tsikleid, mille kilometraaž jääb alla 20 000, ideaalis 7000 km kanti.
  • Kõige paremad müüjad on need, kellel on müügiga kiire, kuna nad on aja- või rahapuuduse tõttu sunnitud sulle hinnas vastu tulema. Seega kui sulle pakutakse oma unistuste ratast, võib sul õnnestuda see saada märksa odavamalt.

Kui oled müüjaga ühendust võtnud ja hinnas kokku leppinud, tuleb järgmisena temaga kokku saamine. Parem on seda teha avalikus kohas, kuna igasugu inimesi on liikvel ning enese ohutus on kõige tähtsam. Alati tasub küsida ka ostule garantiid, mida hea meelega pakuvad erinevad motopoed. Motopoest ostes on plussiks ka see, kui midagi juhtub, oskad tagasitee leida.

HARLEY_DAVIDSON_POOD_MOOTORRATTAD_KAUBAD (24)

Hea oleks sebida endale kastiga auto, millega saaksid oma ratta turvaliselt koju transportida. Niimoodi saad ka omas tempos sõita ning kasutada endale tuttavaid teid. Kui endal selline auto puudub, võid küsida kas sõprade-tuttavate käest või rentida. Tsikliga parklas opereerimine on oluliselt vähem stressi tekitavam kui sellega linnas sõitma õppimine.

Kohtumispaika saabudes tasub kindlasti mootorratas üle vaadata. Veendu, et probleeme ei esine ning et mootor käivitub ilusti. Loodetavasti on su “sõber koos autoga” ka tsiklitega kursis ning oskab omapoolseid hinnanguid anda. Nõnda saate koos otsustada, kas müüja räägib tõtt.

Kui olete rahul, ajage paberimajandus korda. Soovitatav on täita kaks koopiat müügist – üks sulle ja üks müüjale. Kontrolli kindlasti müüja-poolsed allkirjad üle, kuna sa ei taha avastada registrisse jõudes, et ühe puuduva allkirja pärast ei saa sa mootorratast registreerida, mille korda ajamine võib omakorda aega võtta mitu päeva või isegi nädalat.

Toimetas Ranto Lupp

Mootorratturid.ee asutaja ja toimetaja.