NIPID & TRIKID: 5 NÕUANNET VIHMASE ILMAGA MOOTORRATTAGA SÕITMISEKS

Kui need on täidetud võib see olla päris lõbus ja nauditav tegevus

Mõned sõitjad arvavad, et kui tuleb taas vihmaperiood, siis tuleks viia ratas garaaži ja tuua see välja alles järgmisel kevadel, kui päike jälle paistab. Kahjuks jäävad need inimesed ilma ühest kõige ägedamast mootorrattaga sõitmise kogemusest, sest vihmas sõitmine võib olla tegelikult päris lõbus, kuni sa tead, mida oodata ja vastavalt sellele oma sõidustiili muuta.

EESTI MOOTORRATTAHOOAJA AVAMINE 2016 PÄEV JA MOTOMESS (61)

Mis täpsemalt on need asjad, mida tuleks tähele panna vihmaga sõites ja kuidas peaksid oma sõidustiili muutma? Siin on mõned näpunäited:

Vali õige mootorratta varustus

Hea vihmakindel sõiduülikond, kindad, saapad ja võimalusel ka soojustatud riided ja kindad võivad hoida ka kõige tugevamas tormis sind kuivana ja soojas. See on kindlasti üks tähtsamaid asju, kui soovid nautida vihmas sõitu.  Üldiselt tähendab veekindel varustus ekstra soojushoidvust, aga kui sa tunned, et vajad rohkemat, siis arvesta, et mitu pigem õhemat kihti riiet on parem, kui üks paks alusrõivas.

IMG_1530

Teine tihti tähelepanuta jääv detail on kiiver, millel peaks kindlasti olema udukindel visiir, näokaitse või isegi elektrooniline soojendi. Talveperioodil on ööd selgelt pikemad ja tõenäosus, et tööle sõites on väljas ikka veel pime, on üsna suur, seega veendu, et kiivri klaas oleks selge ja puhas.

Ükskõik, millise varustusega sa lõpuks rattale istud, veendu, et see ei oleks seljas ebamugav ega juhiks su tähelepanu sõitmiselt. Näiteks ei suuda sa kontrollida oma käsi, kui su sõrmed on jäätunud, aga ka topelt paar kindaid võib su sõrmed teha liiga jämedaks. Õige varustuse leidmisega võib minna aega, sest tuleb leida tasakaal mugavuse ja praktilisuse vahel.

Kui su talvised sõidud on seotud tööga hoia igaks juhuks kaasas veel vahetusriided. Nii on puhtam, kuivem ja muretum tunne.

IMG_1278

Sõida sujuvamalt ja targemalt

Sõites halbades ilmastikuoludes, peaksid sa muutma mootorratta käsitsemist. Käiguvahetus peaks toimuma sujuvamalt ja kiiruse lisamine väga väikese juurdekasvuga. Ära tee järske liigutusi, pidurda järk-järgult ja alusta pidurdamist varakult nii, et sa ei peaks viimasel hetkel pidureid põhja vajutama.

Ole ristmikel ettevaatlik

Me kõik teame neid õlilaike teel, mis tõusevad pinnale pärast vihmasadu. Need kohad teel, kus autod peatuvad, on seda libedat õli veel rohkem ja vihm teeb selle ainult hullemaks. Sa ei pruugi õlilaike sõites märgata, seega on parem kiirust ristmikule lähenedes vähendada. Ära kiirusta kollase tulega, sest kui sa pead sooritama pööret või kiirelt pidurdama tekib veojõu probleem.

IMG_1737

Olles peatunud punase tule all, jälgi kindlasti tahavaatepeeglist ega üksi auto ei ole sulle liiga lähedale libisemas. Samamoodi tuleks ka jälgida, et sinu enda pidurdusteekond oleks tavaliselt pikem, et ei tekiks üllatusmomenti, kui ees olev auto järsult pidurdab.

Ole ettevaatlik kaevuluukide ja aukudega teel

Kaks asja, mida olen tähele pannud ja mis järsult vähendavad veojõu kontrolli on kaevuluugid ja augud teel, mis on vihmaga põhimõtteliselt sama nagu must jää talvel. Sirgel teel sõites kujutavad need väiksemat ohtu, kuid sa peaksid siiski ristmikule lähenedes oskama pikemalt ette vaadata. Võimalusel proovige luuke ja auke vältida neist aegalselt mööda sõites. Kui ei ole võimalust neist mööda sõita, siis tuleb need läbida ettevaatlikult järsult pidurdamata ega kiirendamata. Libistage ratas vaikselt üle vältides järske liigutusi.

Pööra tähelepanu ka oma käte hoiakule, möödudes aukudest, proovi käed hoida vabamalt ja ära kalluta ratast rohkem kui vaja.

Leia kuiv rada

Kuigi see tundub ilmselge on üllatav, kui paljud inimesed sõidavad märjal teeosal, kuigi kõrval olev rada on kuiv. Kuival teel on parem haarduvus  ja manööverdusvõime, seega veendu, et oled leidnud kõige kuivema osa teel.

IMG_1806

Üldiselt, kui harjutada nende juhiste järgimist võib vihmas sõitmine või lausa reisimine olla rahuldustpakkuv, rääkimata paremaks ja kindlamaks sõitjaks muutumiseks. Kindlasti on iga sõit erinev, näiteks linnas tormise ilmaga sõitmine on kindlasti kõige närvesöövam, aga ilmastikuolud ei tohiks mõjutada sinu igapäevast rattakasutust. Pealegi, kes tahab lukustada oma mootorratast vihmaste ilmade saabudes kohe garaaži?

On sinulgi mõni hea nõuanne vihmase ilmaga sõitmiseks? Anna meile teada.

Toimetas Ranto Lupp

Mootorratturid.ee asutaja ja toimetaja.