KUIDAS TEHA MOOTORRATTALE ENNE SÕITU TURVAKONTROLL?

Ratta lagunemine või rikki minemine ei ole meeldiv võimalus sõidu lõpetamiseks. Kiire “lennueelne” ohutuskontroll on lihtne viis vältimaks pettumust teekonnal. Kõik, mis vajad on 5 minutit oma väärtuslikust ajast, rehvimõõtur ja pisut hoolsust. Järgi neid lihtsaid samme enne igat sõitu vältimaks kiirabi või puksiiri abi koju jõudmiseks.

Kontrolli üle veeremik

Rehvirõhk on käitlemise, veojõu ja kulumise jaoks kriitilise tähtsusega, nii et veendu, et surve oleks vastavuses sõiduki manualis olevate ettenähtud näitudega. Pööra rehvi ja kontrolli ega sellel pole kahjustusi.

Otsi lahtisi kinnitusi

Siin pole vaja võtit – lihtsalt kasuta sõrmi, et veenduda, et teljed, telgede poldid, kahvliharud, väljalaske ja summuti kinnitusvahendid ning äravoolukork pole lahtised.

Kontrolli vedeliku tasemeid

Kontrolli oma õlitaset ja vaata esimese ja tagumise pidurikambri vedelikuhoidlat, et need oleksid täis. Kui radiaatori kork on ligipääsetav, veendu, et seal on piisavalt jahutusvedelikku.

Kontrolli üle voolikud

Liigu käega mööda oma pidurite ja radiaatori voolikuid, et kontrolli kumerusi, pragusid või hõõrdumisi. Haara radiaatori voolikuklambrid ja kõiguta neid, veendumaks, et need on pingul.

Vedrustuse kontroll

Veendu, et amordid poleks kahjustatud, libista sõrmega üle tihendite lekke kontrollimiseks. Vaata amorti, et näha, kas need on õlised, see võib viidata katkisele tihendile.

Valgus ja läks!

Klõpsa süüde sisse ja vaata üle oma tuled: tagumised tuled, piduri-ja suunatuled ning muidugi ka esituled. Lõpuks veendu, et käivitusnupp töötab ja asu teele!

Toimetas Ranto Lupp

Mootorratturid.ee asutaja ja toimetaja.